Abşeron Rayon İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman-Şahmat Məktəbinin istedadlı yetirmələri növbəti dəfə beynəlxalq arenada Azərbaycan bayrağını dalğalandıracaqlar. Məktəbin sərbəst güləşçiləri – Jalə Əliyeva, Birgül Soltanova və Zəhra Kərimzadə 7–21 noyabr 2025-ci il tarixlərində Səudiyyə Ərəbistanının paytaxtı Ər-Riyadda keçiriləcək VI İslam Həmrəyliyi Oyunlarında ölkəmizi təmsil edəcəklər.
Azərbaycan idmanının beynəlxalq miqyasda qazandığı uğurlar dövlətimizin idmana göstərdiyi ardıcıl diqqət və qayğının bariz nəticəsidir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən məqsədyönlü idman siyasəti ölkədə bu sahənin inkişafını yeni mərhələyə yüksəldib. Müasir idman infrastrukturu, idmançıların sosial təminatı və gənclərin fiziki tərbiyəsinə göstərilən dəstək sayəsində Azərbaycan idmançıları dünyanın ən mötəbər yarışlarında öz sözlərini deyirlər.
Bu uğurların davamlılığında Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın idmana göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğının da böyük rolu var. Onun təşəbbüsü ilə həyata keçirilən humanitar və sosial layihələr, idmanın inkişafına yönəlmiş proqramlar və beynəlxalq əməkdaşlıqlar milli idmanımızın daha da güclənməsinə mühüm töhfə verir.
Abşeron məktəbinin idmançılarının təkcə 2024–2025-ci tədris ilində əldə etdikləri nailiyyətlər bunu bir daha sübut edir. Bu dövrdə məktəbin idmançıları 14 beynəlxalq yarışda iştirak edərək onlarla medal qazanıblar: